راه حل خلاصی از صدای یخچال

 

علت صدای یخچال + راهکار

 

 

بررسی علت صدای یخچال :

تشخیص علت صدای یخچال شاید در ابتدا کار چندان ساده ای نباشد. یکی از مشکلات متداول در یخچال ها،  سروصدای غیر طبیعی آن می باشد.

 

خراب شدن پره های فن یخچال :

علت صدای یخچال می تواند ناشی از شکستن و یا خم شدن پره های فن یخچال باشد. به عبارتی هر گونه مشکل در پره های فن یخچال می تواند به عنوان یکی از علت صدای یخچال محسوب شود. کاربرد فن ها در عملکرد یخچال و خنک شدن بخش های مختلف آن اهمیت ویژه ای دارد.

راهکار : در صورتی که علت صدای یخچال شما به دلیل عملکرد نادرست پره های فن باشد، با تعمیر و تعویض فن، مشکل سر و صدای یخچال برطرف خواهد شد.

 

تراز نبودن سطح زیرین یخچال :

یکی از متداول ترین علت صدای یخچال را می توان تراز نبودن سطح زیر یخچال دانست. کف آشپزخانه ها معمولا کاملا صاف نیستند و کمی به سمت آب راه شیب دارند. گاهی ممکن است مسطح نبودن کف آشپزخانه سبب بروز مشکلاتی شود. یکی از مشکلات می تواند تراز نشدن یخچال در کف آشپزخانه باشد. تراز نشدن یخچال نیز گاهی باعث ایجاد سر و صدای یخچال در حین کار می شود.

راهکار : تغییر جای یخچال در آشپزخانه می تواند یکی از راهکارهای کارساز برای حل مشکل صدای یخچال باشد.

 

مشکل در فن کمپرسور و اواپراتور یخچال :

گاهی ممکن است علت صدای یخچال ناشی از مشکل فن کمپرسور و اواپراتور یخچال باشد. در این شرایط حتما میزان روغن فن را بررسی نمایید. شاید کم بودن میزان روغن فن باعث ایجاد سر و صدای یخچال شده باشد. اگر از عمر یخچال چند سالی گذشته باشد، احتمال دارد برای فن کمپرسور و اواپراتور آن مشکلی پیش آمده باشد. در صورتی که موتور یخچال روشن نمی شد و صدای ناخوشایند تق تق به گوش رسید، به احتمال زیاد رله استارت یخچال دچار ایراد شده است.

راهکار : در مواردی که علت صدای یخچال مربوط به فن کمپرسور و اواپراتور یخچال بود، می توانید از روغن کاری و یا تعویض قطعه استفاده نمایید.

خراب بودن موتور فن تبخیر :

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در ایجاد صدای یخچال، مشکل در موتور فن تبخیر می باشد. با گذشت زمان این موتور به مرور فرسوده شده و می تواند علت صدای یخچال باشد. در صورتی که علاوه بر سر و صدای یخچال شاهد خنک نشدن درون یخچال بودید، به احتمال زیاد مشکل از موتور فن تبخیر و اتصالات آن می باشد.

راهکار : در مواردی که علت صدای یخچال، پوسیده شدن فن موتور تبخیر بود حتما از کمک متخصصان تعمیرکار یخچال استفاده نمایید. فن موتور تبخیر ارتباط مستقیمی با سایر بخش ها مانند کمپرسور و فن کندانسور دارد. در بعضی یخچال ها فن تبخیر از جایش در می آید و باعث ایجاد صدای یخچال می شود.

 

اختلال در موتور فن کندانسور :

در برخی موارد موتور فن کندانسور دچار مشکل شده و می تواند علت صدای یخچال باشد. کندانسور وظیفه مهم خنک کردن گاز یخچال را برعهده دارد. در اکثر یخچال ها، موتور فن کندانسور در زیر یخچال قرار گرفته است. موتور فن کندانسور بر اثر کارکرد طولانی مدت وکثیفی ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند صدای زیاد یخچال شود. البته در صورتی که علت صدای یخچال مربوط به موتور فن کندانسور باشد، علایم دیگری نیز مانند جمع شدن آب زیر یخچال و روشن و خاموش شدن مداوم یخچال مشاهده می شود. اگر صدای یخچال شما مشابه خرخر و زوزه کشیدن در لوله آهنی بود، به احتمال زیاد مشکل از گاز یخچال می باشد.

راهکار : تمیز کردن، گردگیری و روغن کاری از راه حل های اولیه برای حل مشکل موتور فن کندانسور محسوب می شوند. در موارد شدیدتر احتمال دارد نیاز به تعویض قطعه و بررسی تخصصی باشد. شارژ گاز یخچال توسط تعمیرکار یخچال می تواند مشکل صدای یخچال را برطرف نماید.

 

 

 

عیب در سیستم نوفراست :

علت صدای یخچال فریزر شاید مربوط به سیستم نوفراست یخچال باشد. وظیفه این سیستم در یخچال های امروزی، برفک زدایی از بدنه اواپراتور می باشد. البته این فرایند همیشگی و تکراری است. به همین دلیل اگر صدای یخچال شما خیلی زیاد و غیر طبیعی بود، بعید است مشکل از سیستم نوفراست یا برفک زدایی باشد. در این شرایط برای تشخیص علت صدای یخچال حتما با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

 

 

فرسایش لرزه گیر، بست و سایر اجزای یخچال :

در موضوع علت صدای یخچال علاوه بر موارد گفته شده، ممکن است مشکلی برای محافظ موتور پیش آمده باشد. چرا که به مرور زمان بست و لرزه گیر در محافظ موتور ساییده و خراب می شوند. در این صورت موتور یخچال در حین کار صدای بیشتری تولید می کند.

راهکار : شل بودن اتصالات و پیچ ها را بررسی نمایید. در صورتی که لرزه گیرها خراب شده بودند باید به فکر تعمیر آن باشید.

 

عدم رعایت فاصله مناسب یخچال با دیوار و سایر وسایل :

در صورتی که صدای ویبره بلند از یخچال به گوش رسید، احتمالا علت صدای یخچال به خاطر عدم رعایت فاصله مناسب یخچال با دیوار می باشد.

راهکار : قسمت پشت و کناره های یخچال را از دیوار و کابینت فاصله دهید.

 

صدای یخساز یخچال :

در برخی یخچال هایی که یخساز دارند، علت صدای یخچال می تواند به دلیل ایراد سیستم یخساز باشد. اگر صدای آزاردهنده از داخل یخچال به گوش رسید، سیستم یخساز را بررسی نمایید.

راهکار : تعمیر سیستم یخساز و بررسی موتور و اهرم آن از جمله راه حل های کاربردی می باشد.

علت بوق زدن یخچال :

مشکل برد الکترونیکی یخچال فریزر

خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

بسته شدن دریچه هوا یا فن یخچال فریزر

ایراد یخساز

بالا رفتن دمای داخل یخچال

یخ زدن اواپراتور

 

کلام آخر

برای حل مشکل صدای یخچال مهم ترین کار تشخیص درست علت صدای یخچال می باشد. طبق نکات گفته شده ابتدا از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل نمایید. سپس به بررسی محتویات دورن یخچال بپردازید، بعضا ممکن است یک ظرف علت صدای یخچال باشد. چک کردن اتصالات درونی یخچال، پره های فن، کندانسور و اوپراتور در اولویت های بعدی قرار دارند. در انتها موتور، واشر، پیچ و مهره ها را مورد بررسی قرار دهید. در این مقاله سعی کردیم عوامل شایع در ایجاد صدای یخچال را معرفی نمایید. درآخر توصیه می کنیم بررسی تخصصی علت صدای یخچال را به تکنسین حرفه ای یخچال بسپارید.

منبع: سایت تعمیر ساید بای ساید